Juraj Draxler, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR
Martin Glváč, minister obrany SR
Robert Kaliňák, podpredseda vlády a minister vnútra SR
Na vedomie:
Andrej Kiska, prezident SR
Miroslav Lajčák, podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Bratislava, 3. júla 2015
Vážení páni ministri,
skutočnosť, že na slovenských základných a stredných školách vykonávajú prednášky príslušníci neregistrovaných paramilitárnych organizácií šíriaci pseudovedecké „historické“ bludy, predvádzajúci ukážky prepadov vozidiel a nácvik streľby zo samopalov, pričom mnohí z tzv. „lektorov“ boli cvičení v Rusku a sú vo svojich aktivitách podporovaní tou istou cudzou mocnosťou, nie je iba zlyhaním úsudku konkrétnych riaditeľov a učiteľov škôl v Ludaniciach, Preseľanoch, Humennom či inde. Je to zároveň silným signálom systémového a dlhodobého zlyhania rezortov v práci s mládežou, preto sa na Vás obraciame s touto otvorenou výzvou.
Problém prenikania podobných vplyvov do škôl nevyriešia školské inšpekcie, aj keď je nepochybne potrebné, aby boli z vážnych zlyhaní riaditeľov a pedagógov vyvodené nekompromisné dôsledky. Nedávno medializovaný prípad nie je jediný a k podobným prienikom radikálnych a extrémistických skupín do škôl prišlo aj v minulosti. Systémové riešenie sa však nemôže opierať iba o represiu. Jeho základom musí byť systematické podchytávanie záujmu chlapcov aj dievčat o ozbrojené zložky a ich činnosť ešte v čase, keď sú relatívne jednoducho pozitívne ovplyvniteľní: v tomto náš štát zatiaľ systematicky zlyháva. Extrémisti na školách sú iba vrcholom ľadovca, no pod hladinou sa ukrýva ich dlhoročná koncepčná snaha o získanie sympatizantov medzi prvovoličmi a mládežou prostredníctvom atraktívnych aktivít s využitím zbraní, vojenskej taktiky a skupinovej identity. V terénnej práci a propagande na sociálnych sieťach sú zatiaľ neprekonateľní.
Koncepčný materiál „Biela kniha o obrane Slovenskej republiky“ definuje ako jednu z priorít udržania a zvyšovania obranyschopnosti našej krajiny „spoluprácu pri rozvoji branného povedomia občanov, ich pripravenosti na obranu štátu a porozumenie problematike obrany, posilňovania vlastenectva a hrdosti na ozbrojené sily a rozvíjanie tradícií a historického odkazu boja za slobodu a demokraciu.“
Podobne „Koncepcia boja proti extrémizmu na roky 2015–2019“ označuje za spoločný strategický cieľ „predchádzať a zamedziť radikalizácii vedúcej k extrémizmu formou skorej intervencie a systematickým vzdelávaním jednotlivých cieľových skupín.“ Z koncepcie vyplýva, že je potrebné sústrediť sa na základné a stredné školy, keďže trestných činov extrémizmu sa dopúšťajú najmä osoby so stredoškolským alebo základným vzdelaním.
Žiaľ, tieto priority zostávajú zatiaľ iba na papieri. Vláda SR ponecháva zbytočne voľný priestor pre pôsobenie paramilitárnych zoskupení a extrémistov a neposkytuje účinnú protiváhu ich náboru založenému na obdive mladých chlapcov a dievčat k vojenstvu, zbraniam, túžbe chrániť vlasť a potrebe patriť do určitej skupiny. Následkom toho je nebývalý nárast počtu príslušníkov a podporovateľov radikálnych zoskupení a zvyšujúca sa podpora pre ne od stále širších vrstiev obyvateľstva.
Ide pritom o personálne aj finančne zvládnuteľnú úlohu. Základných škôl je na Slovensku asi 2 100, gymnázií a stredných škôl okolo 750: každoročne by mal každý chlapec alebo dievča dostať šancu stretnúť sa naživo s vojakom, policajtom, hasičom alebo záchranárom – skutočnými novodobými hrdinami Slovenska. Štát by tak získal príležitosť pôsobiť ako protiváha voči usilovnej terénnej propagácii fašizmu, nacizmu a rôznych variácií antidemokratických ideológií a ich nositeľov.
Realizácia takéhoto preventívneho programu by mala tiež veľký význam pre formovanie pozitívneho vzťahu k hodnotám, na ktorých je založená moderná demokratická a slobodná spoločnosť. Chrániť tieto hodnoty pred hrozbami je našou spoločnou úlohou so spojencami v NATO a EÚ. Bez skutočnej podpory týchto hodnôt medzi mladými ľuďmi však hrozí, že prevládnu aj pod vplyvom vonkajšej propagandy ich odporcovia.
Ozbrojené sily SR majú dlhodobo najväčšiu dôveru v prieskumoch verejnej mienky, ale tento svoj veľký kapitál doteraz rezort nedokázal zužitkovať v práci s verejnou mienkou. Cestou besied so žiakmi môže prezentovať výbornú, medzinárodne oceňovanú prácu, ktorú slovenskí vojaci robia v zahraničí od krajín bývalej Juhoslávie cez Irak až po Afganistan, a to aj pri potláčaní podobných foriem extrémizmu, aké dnes prostredníctvom tlaku na školy ohrozujú budúcu generáciu Slovákov.
Vážení páni ministri,
vyzývame Vás, aby ste obdobie letných školských prázdnin využili na prípravu koncepčného programu spolupráce školstva s bezpečnostnými zbormi (OS SR, Polícia, HaZZ), aby v školskom roku 2015/2016 nezostala na Slovensku jediná základná ani stredná škola, ktorej žiaci by nemali príležitosť dozvedieť sa o armáde, polícii, hasičoch a ostatných bezpečnostných zložkách, ako i význame a dôležitosti spojeneckých zväzkov Slovenska od tých najpovolanejších.
Pri príprave takéhoto programu Vám ponúkame aktívnu spoluprácu. Sme pripravení zostaviť pracovnú skupinu na odbornej úrovni, ktorá navrhne základný rámec takéhoto programu. Súčasťou týchto úvah by malo byť aj dlhodobé riešenie, ako mladým zanieteným ľuďom poskytnúť skutočnú alternatívu pravidelnými aktivitami realizovanými v mimoškolskom prostredí.
S úctou
Radovan Bránik – publicista a bloger (radovan.branik@gmail.com)
Mário Nicolini – analytik a aktivista (mario_nicolini@hotmail.com)
Juraj Mesík – vysokoškolský pedagóg a aktivista
Grigorij Mesežnikov – prezident, Inštitút pre verejné otázky
Fedor Gál – spoluzakladateľ a bývalý predseda Verejnosti proti násiliu, sociológ, publicista
Karel Hirman – energetický expert
Martin Čapliar – prezident, Euroatlantické centrum
Jaroslav Naď – obranný analytik
Milan Šuplata – analytik
Martin Dubéci – výkonný riaditeľ, OZ Alfa
Vladimír Bilčík – odborník na zahraničnú politiku, vysokoškolský pedagóg
Marek Lenč – vysokoškolský pedagóg
Marian Majer – bezpečnostný analytik
Lucia Štasselová – riaditeľka Nadácie Pomoc jeden druhému
Ľudmila Verbitska, občianska aktivistka
Boris Strečanský, rozvojový špecialista
Pavel Petráš, environmentalista
Miroslav Kocúr, teológ
Daniel Pastirčák, kazateľ a básnik
Ján Štrasser, básnik a textár
Luba Trubíniová, občianska aktivistka
Peter Ambroš
Peter Tatár, lekár
Marcel Zajac, správca nadáce
Peter Petrovič
Radko Hokovský – predseda a výkonný riaditeľ, think tank Evropské hodnoty
Jakub Janda – zástupca riaditeľa, think tank Evropské hodnoty